„Dzień odblasków” na radziejowskich drogach - Ruch drogowy - KPP w Radziejowie

Ruch drogowy

„Dzień odblasków” na radziejowskich drogach

Radziejowscy policjanci włączyli się w inicjatywę „Dnia odblasków”. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii. W działaniach na drogach powiatu wzięli udział policjanci oraz strażnicy miejscy.

W Polsce „Dzień Odblasków” odbył się po raz pierwszy. Wydarzenie promowane było przez znanego rysownika i satyryka Henryka Sawkę – autora rysunków odwzorowanych na opaskach odblaskowych, które wręczane były w ramach działań.

Na radziejowskich drogach policjanci oraz strażnicy miejscy prowadzili działania profilaktyczne, mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Można ich było spotkać wszędzie tam, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi  wręczali pieszym odblaski a kierującym pojazdami zapachowe zawieszki, propagujące bezpieczeństwo pieszych.

Przypominamy, że pieszy poruszający się po zmroku bez elementów odblaskowych, widoczny jest  dla kierowcy samochodu w ostatniej chwili czyli z odległości około 20 metrów. Jeżeli pieszy używa odblasków, wówczas jest zauważalny już z odległości 150 metrów. Pamiętajmy odblaski to nie tylko stylowe akcesoria ale przede wszystkim przedmioty które mogą uratować życie. Za brak elementu odblaskowego w czasie poruszania się po zmierzchu poza terenem zabudowanym grozi mandat karny w wysokości od 20 do 100 zł.

Autor: asp.szt. Marcin Krasucki
Publikacja: asp.szt. Marcin Krasucki