Wiadomości

FOTO. Jesień na drogach- Zwolnij

Data publikacji 22.10.2008

Jesienne warunki zaskoczyły- kierowców. Trzy kolizje i wypadek drogowy najlepiej o tym świadczą.Apelujemy o zdjęcie nogi z gazu- mówi S. Bogucki

Kolizje i wypadek na drogach powiatu radziejowskiego.

Jerzyce gmina Piotrków Kujawski i Radziejów. 14 października 2008 roku, oraz Osięciny skrzyżowanie 13 pażdziernika 2008 roku, godzina 21:30

Młodszy aspirant Sławomir Bogucki Kierownik ogniwa ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie:



W związku z pogorszeniem warunków drogowych spowodowanych jesienną aurą, alkoholem oraz nieostrożną jazdą kierowców, doszło do zdarzeń drogowych , jakie odnotowaliśmy w ciągu minionych 24 godzin, na drogach powiatu radziejowskiego.

Do pierwszej z kolizji, doszło dziś (14 października br), krótko po godzinie 08:00, w Jerzycach gmina Piotrków Kujawski.

23-letni kierowca ciągnika siodłowego, mieszkaniec pow. żnińskiego, nie dostosowując prędkości do warunków drogowych, na łuku drogi wpadł w poślizg i zjechał na przeciwny pas drogi doprowadzając do zderzenia z jadącym w przeciwnym kierunku samochodem audi A4 którym kierował 21-letni piotrkowianin.

Na szczęście poza uszkodzeniami obu aut biorących udział w zderzeniu, nikt z podróżujących nimi, w szczególności uta osobowego, nie odniósł żadnych obrażeń ciała. Sprawca za spowodowanie kolizji, ukarany został poza punktami karnymi, mandatem.

Niecałą godzinę później (09:10) w Radziejowie na skrzyżowaniu ul. Objezdnej i Kruszwickiej doszło do groźnie wyglądającego w skutkach zdarzenia drogowego.


20-letni radziejowianin, kierujący daewoo tico, nie zachowując bezpiecznej odległości na śliskiej jezdni, najechał na tył fiata punto, kierowanego przez 45-letniego mieszkańca gminy Piotrków Kujawski. Poza młodym kierowca, będącym sprawca zdarzenia, do szpitala trafiła również pasażerka z poszkodowanego pojazdu.


Po serii badań okazało się, jednak, że kobieta nie odniosła obrażeń ciała wymagających leczenia szpitalnego i została zwolniona do domu. Jedynie 20-latek w wyniku uderzenia doznał złamania nogi i najbliższy okres czasu spędzi w gipsie. Również w tym przypadku mundurowi obecni na miejscu kolizji, poza dopisaniem punktów karnych do konta młodzieńca, ukarali go mandatem.



Niemal w tym samym czasie (godzina 09:16), na innej z głównych ulic miasta (ulica Brzeska), z tej samej przyczyny ( 52-letni kierowca volkswagena busa najechał na tył poprzedzającego go citroena zx, którego, 42-letni kierowca, mieszkaniec naszej gminy, zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu umożliwienia przejścia pieszemu. Również w tym przypadku nikt z biorących udział w kolizji nie odniósł żadnych urazów ciała, a naprawy blacharsko- lakierniczej wymagają samochody.

Policjanci przeciwko sprawcy wdrożyli postępowanie mandatowe, doliczając 6 pkt karnych dla sprawcy, 52-latka.

Aby uniknąć najechania na tył poprzedzającego pojazdu należy zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu, co szczególnie jest ważne we wzmożonym ruchu miejskim oraz przy niesprzyjających warunkach drogowych (mokra, śliska nawierzchnia) - mówi kierownik ORD

Kierowcy uczestniczący w tych zdarzeniach posiadali uprawnienia do kierowania i byli trzeźwi. Policjanci zatrzymali kierującym dowodu rejestracyjne za uszkodzenia pokolizyjne aut biorących w zdarzeniach drogowych.

KIERUJĄCYM PRZYPOMINAMY O OBOWIĄZKU DOSTOSOWANIA PRĘDKOŚCI OD PANUJĄCYCH WARUNKÓW DROGOWYCH

Dlatego radziejowscy policjanci ponownie apelują do wszystkich użytkowników dróg. Nadeszła jesień, jezdnia jest coraz częściej mokra, przyczepność kół jest słabsza niż w warunkach letnich. Dodatkowo warunki drogowe utrudniają opadające z drzew liście, w terenach wiejskich w sąsiedztwie pól, może pojawić się błoto-ziemia wwożone przez sprzęt rolniczy, które na mokrej jezdni powodują ogromne zagrożenie dla jadących pojazdów, a coraz szybciej zapadający zmrok utrudnia widoczność.

Ze względu na zmieniającą się śliskość nawierzchni należy pamiętać o tym, że poprzez gwałtowny ruch kołem kierownicy, czy też przez gwałtowne hamowanie lub gwałtowne przyśpieszenie doprowadzimy do poślizgu pojazdu. Jeżeli pojazd nie jest wyposażony w ABS, należy hamować pulsacyjnie, aby nie doprowadzić do zerwania przyczepności kół.

Dlatego uczestnicy ruchu drogowego muszą pamiętać:

kierujący pojazdami o obowiązkach wynikających z art. 19 "Ustawy Prawo o ruchu drogowym" tj.:

  • o obowiązku jazdy z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków w jakich ruch się odbywa, a w szczególności : rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu,

  • hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia zachowaniu bezpiecznego,

  • utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu,

KIEROWCO – ZWOLNIJ, A DOJEDZIESZ DO CELU.

Przypominamy również, że przy szybko zapadającym zmroku bardzo narażeni na najechanie przez pojazdy, są żle widoczni piesi i rowerzyści.

Przy ograniczonej przejrzystości powietrza każdy rowerzysta powinien zadbać o to, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Odblaskowe materiały takie jak opaski na ramię, kostkę czy pasy są bardzo widoczne, kiedy oświetlają je reflektory nadjeżdżających pojazdów.


O braku takiego wyposażenia, oraz o tym, że jazda w stanie nietrzeźwości może tragicznie się zakończyć, przekonał się bardzo boleśnie 30-letni Maciej S. mieszkaniec powiatu włocławskiego, który uczestniczył w wypadku drogowym do którego doszło wczoraj,(13 października br) około godziny 21:30 w Osięcinach na drodze wojewódzkiej nr 267 relacji Piotrków Kujawski- Siniarzewo.

49-letni kierowca ciężarowego mercedesa w czasie wymijania się z innym pojazdem, potrącił poprzedzającego go, nieoświetlonego rowerzystę, który dodatkowo znajdował się w stanie nietrzeźwości (ponad 2.4 promila alkoholu).W wyniku potrącenia cyklista z licznymi urazami ciała trafił do radziejowskiego szpitala. Oprócz długotrwałego leczenia, stanie przed sądem za jazdę po pijanemu, za co grozi mu kara do jednego roku pozbawienia wolności.



Policjanci pionu ruchu drogowego przy prowadzeniu różnych działań profilaktycznych zmierzających do poprawy bezpieczeństwa, zachęcają wszystkich pieszych uczestników ruchu drogowego (w każdym wieku) o umieszczanie choćby jednego elementu odblaskowego na odzieży, który w znaczny sposób poprawia bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że jadący na światłach pojazd zauważymy z odległości 300 – 400 metrów, a kierujący tym pojazdem zauważy nieoświetlonego pieszego z odległości 15 – 20 metrów. Droga hamowania przy prędkości 50 km/h wynosi około 25 metrów.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności oraz wzajemne respektowanie przepisów aby zapobiec wypadkom drogowym- apeluje S. Bogucki


(foto: aspirant sztabowy Jarek Tomczak, aspirant sztabowy Jan Wojciechowski- KPP Radziejów)



Powrót na górę strony