Wiadomości

Uwaga kieszonkowcy!!

Data publikacji 19.03.2008

Portfel i dokumenty skradziono 23-letniej mieszkance gminy Piotrków Kujawski, podczas jarmarku, jaki odbywał się wczoraj (10 marca) w tym mieście. Apelujemy o większą uwagę podczas obecności w dużych skupiskach osób....

 

Piotrków Kujawski ul. Poznańska, 10 marca 2008 roku

Skupiska ludzi, do których możemy zaliczyć handel obwoźny, organizaowany na trenie placów targowych, gromadzi nie tylko handlowców i potncjalnych klientów, ale rónież złodziei, w tym kieszonkowców.
O ich obecności, w przykry sposób przekonała się młoda mieszkanka gminy Piotrków Kujawski, którą okradziono z dokumnetów w dniu wczorajszym ( 10 marca br) podczas jarmarku w Piotrkowie Kujawskim. Apelujemy o większą uwagę na posiadane mienie, torebki, dokumenty, portfele, a powinniśmy uniknąć lub zminimalizować ilość takich kradzieży.
 
23-letnia mieszkanka jednej z miejscowości gminy Piotrków Kujawski, przebywająca na odbywającym się jarmarku w tym mieście, została okradziona przez kieszonkowca, który wykorzystał jej nieuwagę podczas dokonywanych zakupów. Z trzymanej przez nią w ręku torebki, skradł portfel z dokumentami osobistymi i kilkudziesięcioma złotymi, które kobieta miała ze sobą.

Sprawą już zajmują się piotrkowscy mundurowi, poszukujący złodzieja w celu odzyskania skradzionego mienia.



UWAGA ! KIESZONKOWCY !

Stosuj poniższe zasady, a unikniesz bądź w znaczący sposób ograniczysz skutki działań kieszonkowców:

- trzymaj swoją torebkę, saszetkę z przodu, zamknięciem do siebie,

- rozdziel pieniądze i umieść w różnych miejscach odzieży i torebki, nigdy nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu,

- klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem,

- jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy- unikaj zatłoczonych autobusów, a najlepiej nie podróżuj wtedy sam.

- nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb,

-płacąc za zakupiony towar nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieś wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy,

- podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment,

- zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu,

- zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do zamaskowania momentu penetracji, być może właśnie Twoich kieszeni,

- na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.


Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie. Duże skupiska ludzi, takie jak imprezy sportowe, rozrywkowe czy handlowe, to dla nich wymarzone warunki.

Wykorzystują zamieszanie i tłok, często sami go wywołują aby ułatwić sobie działanie. Szczególną operatywność wykazują w zatłoczonych autobusach przy wsiadaniu i  wysiadaniu, w momencie kiedy Twoja uwaga jest już zajęta czymś innym.

Ulubionymi miejscami ich „pracy” są również dworce autobusowe i kolejowe – dokonują kradzieży w kolejkach do kas, na peronach, gdy Twoje ręce zajęte są bagażem.


Jeśli zauważysz moment kradzieży, a wokół jest dużo ludzi, staraj się zwrócić ich uwagę na przestępstwo. Krzycz głośno „złodziej”. O ile to możliwe staraj się zatrzymać przestępcę. Zawsze powiadom Policję.

Jeśli jesteś sam, nie narażaj się!

Zapamiętaj jak największą ilość szczegółów i jak najszybciej powiadom Policję.
 
(wykorzystano: materiał profilaktyka KGP)
Powrót na górę strony