Wiadomości

Policjnaci w słuzbie mieszkańców powiatu radziejowskiego

Data publikacji 16.12.2007

Blisko 80 policjnatów i policjnatek wspierancyh przez pracowników służby cywilnej strzeże na co dzień bezpieczeństwa osób i mienia w powieicie radziejowskim. Podsumowanie 2007 roku w tym względzie w wywiadzie z nadkomisarzem Ireneuszem ...

Sytuacja kadrowa w powiecie radziejowskim w 2007 roku

Blisko 80 policjnatów codziennie dba o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu radziejowskiego. Wspomagani są przez pracowników służby cywilnej.

 

 Wywiad z nadkomisarzem Ireneuszem Piotrowiczem, Specjalistą ds. Kadr i Szkolenia i Ochrony Informacji Niejawnych Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie,

P. Chrupek: Za kilka dni kończy się rok 2007. Proszę o podsumowanie go pod względem prowadzonego w całym kraju, w tym na terenie powiatu radziejowskiego naboru do pracy w Policji, w szczególności w odniesieniu do naszej komendy.

Ireneusz Piotrowicz: Na terenie garnizonu radziejowskiego mamy 76 etaty tzw policyjne, z czego obecnie pozostaje wolne, jedno miejsce. Także w KPP w Radziejowie zatrudniamy 14 pracowników cywilnych.

W ciągu kończącego się roku do naszej KPP zgłosiło się  blisko 40 młodych mężczyzn pragnących odbyć zastępczą  służbę wojskową w Oddziałach Prewencji Policji. Chętni do tej służby kierowani są do jednostek Oddziałów Prewencji Policji w Bydgoszczy w tym do służby w Toruniu jak  i do Oddziałów Prewencji Policji w Warszawie na okres jednego roku.  Natomiast prawie 90 kandydatów, z czego ponad 50% to panie, zadeklarowały chęć podjęcia służby w Policji.

W całym 2007 roku służbę w naszej jednostce w Sekcji Prewencji rozpoczęło czterech nowo przyjętych policjantów, z których troje odbyło zastępczą służbę wojskową i zdecydowali się pozostać w szeregach Policji, znajdując zatrudnienie właśnie u nas. Już zostali skierowani na odbycie szkolenia zawodowego i w połowie roku powrócą do nas celem pełnienia zaszczytnej służby z innymi policjantami. 

P. Chrupek. Jak wygląda sytuacja kadrowa w radziejowskiej komendzie?

Ireneusz Piotrowicz: Radziejowską komendę Policji w tym roku opuściło do służby w innych jednostkach troje policjantów, z czego dwóch zasiliło Wydział Centralnego Biura Śledczego KGP, jeden zaś przeszedł do pracy w Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie.  To jednoznacznie wskazuje ,że radziejowska komenda jest „Kuźnią kadr”. Właśnie pracując w naszej jednostce policjanci zdobyli dobre przygotowanie,  a chcąc podwyższać swoje umiejętności, zrealizować się zawodowo znaleźli swoje miejsce w innych formacjach resortu zgodnie z ambicjami zawodowymi. 

W tym miejscu warto dodać, że w przypadku osób z naszego powiatu, które zgłosiły chęć pracy w Policji, często pełnią służbę w innych jednostkach Policji woj. kujawsko - pomorskiego. Dlatego też możemy pochwalić się, że „nasi kandydaci” pracują w ościennych jednostkach  np. powiatów: Inowrocław, Włocławek czy Aleksandrów Kujawski.

Pragnę powiedzieć,  że od połowy września 2007 roku wychodząc na przeciw inicjatywom lokalnym władz samorządowych jak i tym samym mieszkańcom gminy Dobre, z dotychczasowego Rewiru Dzielnicowych w Dobrem utworzyliśmy Posterunek Policji ,zwiększając jednocześnie obsadę pracujących policjantów o dwa etaty. Nowo powołanym kierownikiem tej jednostki jest starszy aspirant Piotr Majewski. W tym roku do Posterunku Policji w Dobrem został przyjęty m.in. policjant z Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kuj.

To nie jedyna zmiana kierownika jednostki terenowej w naszym garnizonie. Od kilku dni (od 4 grudnia br) zgodnie z decyzją Komendanta Powiatowego Policji w Radziejowie i wcześniej po uzyskaniu pozytywnej opinii Wójta Gminy w Topólce - Posterunkiem Policji w Topólce dowodzi mł. asp. Paweł Lewandowski.

P.Chrupek: Wiadomo, że nie sama pracą człowiek żyje, więc może kilka zdań odnośnie znanych  zainteresowań,  naszych policjantów i ewentualnych osiągnięć na tej niwie?

Ireneusz Piotrowicz: To fakt, poza służbą, cyklem szkolenia doskonalącego zawodowego oraz podnoszenie umiejętności strzeleckich są zajęcia poprawiające sprawność fizyczną. Do tego w powiązaniu z pasjami niektórych kolegów możemy pochwalić się chociażby  drugim miejscem w niedawnym zawodach organizowanych przez Komendę Wojewódzka Policji w Bydgoszczy w tenisie stołowym sierż. Emila Czynszaka policjanta radziejowskiej drogówki. Poza tym w zawodach drużynowych 2007 roku , dwie drużyny składające się z radziejowskich policjantów zajęli w jednym przypadku piąte miejsce w zawodach w koszykówce i trzecie miejsce w halowej piłce nożnej. Nie można również zapomnieć o drugim miejscu sierż. Tomasza Kielera w zawodach w strzelectwie sportowym. To wskazuje, że duch rywalizacji nie jest nam obcy i na pewno jak w latach minionych nadal będziemy brali udział w kolejnych latach w konkurencjach sportowych mając nadzieję na utrzymanie pozycji lub powalczenie o wyższe lokaty. Proszę pamiętać, że mamy też pasjonatów m. in. wędkarstwa i strzelectwa sportowego, którzy działając w zorganizowanych grupach realizują się w tym co ich pasjonuje.

Są też wśród nich honorowi dawcy krwi, którzy oddając najcenniejszy lek jakim jest krew przyczyniają się do ratowania potrzebującym zdrowie i życie.

P. Chrupek : Poza policjantami i policjantkami w naszej komendzie są też pracownicy cywilni oraz korpusu służby cywilnej, wspomagający naszą codzienna służbę. Na czym to polega, czy nastąpiły jakieś zmiany?

 

Ireneusz Piotrowicz: W radziejowskiej komendzie zatrudnionych jest łącznie 14 „cywilów”, z czego sześciu to pracownicy służby cywilnej. Dwunastu zatrudnionych to panie, które dominują w tej grupie, tylko dwóch to panowie.

W kilku ogniwach zajmują się wspomaganiem naszej pracy. Trzy z pań to zespół informatyczny, który poprzez całodobową pracę zapewnia nam  możliwość dostępu do komputerowej bazy danych informatycznych niezbędnych we wszystkich praktycznie sferach naszych działań. Zespół ten w ostatnim czasie zasilony został właśnie trzecim etatem, gdzie zatrudnienie znalazła p. mgr Małgorzata Zielińska, obecna z nami od początku 2004 roku. Spodobała się jej praca w naszej komendzie, sprawdziła się w realizacji powierzonych zadań i nadal będziemy mieli okazję wspólnie pracować.

Poza tym panie Joanna Dwojak i Ewa Pakulska od lat zajmują się w ramach zespołu administracyjno - gospodarczego m.in. sprawami finansów policjantów i zapewnienia niezbędnych środków finansowych i materiałowych do funkcjonowania jednostki. W 2007 roku dołączył do nas p. mgr Przemysłw Olkiewicz, na co dzień zajmujący się sprawami zaopatrzenia, a w ubiegłym miesiącu p. mgr Monika Kicińska prowadząca sekretariat Komendanta Powiatowego Policji w Radziejowie. Pozostałe osoby są z nami od wielu lat, które również bardzo dobrze z pełnym zaangażowaniem realizują powierzone im zadania. W naszej jednostce i podległych Posterunkach Policji zatrudnieni są również tzw pracownicy gospodarczy m.in. : sprzątaczki, robotnicy gospodarczy, palacze c.o., którzy również wzorowo wypełniają obowiązki zawodowe, czyniąc tym samym przyjemniejszą pracę wszystkim policjantom garnizonu radziejowskiego.

M. Kicińska i A. TomczakW mijającym roku kalendarzowym,  m. in.  p. Agnieszka Filipiak oraz p. mgr Maria Woźniak, otrzymały nagrody pieniężne i listy pochwalne od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, odnoszące się do wysokiej oceny realizowanych zadań służbowych, na zajmowanych stanowiskach.

To jednoznacznie obrazuje, że Komendant Powiatowy Policji młodszy inspektor Ryszard Micek oraz jego Pierwszy Zastępca młodszy inspektor Sławomir Lewandowski, wspólnie ze średnim aktywem kierowniczym i kierownikami jednostek terenowych naszego garnizonu, potrafili stworzyć dobrą atmosferę pracy, a będąc odpowiedzialnymi za realizowanie zadań służbowych tak starali się dobrać zespół blisko stu osób (policjantów i policjantek  i pracowników służby cywilnej) pracujących codziennie dla dobra lokalnej społeczność, że  jest przyjemnością i zaszczytem pełnienie służby w jednostce garnizonu radziejowskiego, zaś osiągane wyniki są jednymi z najlepszych województwie kujawsko- pomorskim.

P.Chrupek: To znaczy, że sytuacja jest tak wspaniała, że zamykamy „podwoje” dla obecnych jeszcze „cywilów” chcących uzupełnić szeregi?

Ireneusz Piotrowicz: To, że załoga jest kadrowo ustabilizowana, nie ma przypadków absencji spowodowanej długoterminowymi zwolnieniami lekarskimi policjantów, wcale nie oznacza, że już nie będziemy rekrutować chętnych do naszej formacji. Wręcz przeciwnie. Nadal jesteśmy zainteresowani zgłaszaniem się chętnych, w tym pań do zasilenia naszych szeregów. W przyszłym roku, wzorem lat ubiegłych będziemy organizowali dyżury, dni drzwi otwartych, będziemy prowadzili kampanie medialne, można nas będzie spotkać przy okazji imprez masowych organizowanych na terenie powiatu radziejowskiego, obecni będziemy w szkołach średnich garnizony radziejowskiego. Dostępni jesteśmy indywidualnie w celu przybliżenia naszego codziennego dnia pracy, wskazywać będziemy korzyści z pracy w resorcie spraw wewnętrznych jak chociażby uzyskanie praw emerytalnych już po 15 latach służby, otrzymywaniu m. In. corocznej mundurówki czy też obligatoryjnie wypłacana raz w roku nagroda roczna tzw „13”, zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o Policji. Decydując się na podjęcie pracy, należy pamiętać, by spełniać wymogi określone w prospektach zachęcających do podjęcia u nas pracy,  m.in. w zakresie nie karalności, minimum średniego wykształcenia. W szczególności preferujemy osoby z wyższym wykształceniem.  Warunki określone są i dostępne na stronach internetowych np. www.rekrutacja. policja.

Przecież należy pamiętać, że w sposób naturalny następuje zmiana pokoleniowa. Policjanci nabywający uprawnienia emerytalne kończą służbę przechodząc na zasłużoną emeryturę. W mijającym roku było to trzech policjantów, w następnych latach zapewne kolejne osoby zdecydują się na ten sam krok, na co wskazuje ich dotychczasowy staż  służby. 

Ważnym jest powiedzieć, że nie zapominamy o naszych przechodzących z powrotem do „cywila” po odsłużeniu co najmniej 15 lat w naszej komendzie.  W ramach działającego przy naszej komendzie koła emerytów i rencistów skupiajmy kilkudziesięciu byłych pracowników radziejowskiej jednostki. Przewodniczącym  jest nasz były komendant p. Andrzej Drzewiecki.

Kierownictwo służbowe garnizonu kujawsko - pomorskiego pamięta o emerytach organizując spotkania  z jubilatami. Np. na dzień (12 grudnia br) zaplanowana jest właśnie taka uroczystość, w której udział weźmie m.in.  emerytowany dyżurny naszej komendy  p. Piotr Śrubas, obchodzący  w tym roku 75 urodziny. Zapraszającym jubilatów jest  inspektor Krzysztof  Gajewski Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy.

Mając to wszystko na uwadze, na koniec  jeszcze raz zachęcam wszystkich zainteresowanych pracą w zgranym kolektywie, chcących znaleźć ciekawą i interesującą pracę, do zgłaszania się do naszej komendy do Zespołu kadr.

P. Chrupek: Bardzo dziękuję za rozmowę i myślę, że kolejny rok będzie równie tak dobry, jak mijający 2007. 

 

Powrót na górę strony