Wiadomości

Pijana matka "opiekowała się" synem

Data publikacji 26.11.2007

Pijana, mająca prawie 2.5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, 29-letnia matka, mieszkanka Radziejowa sprawowała opiekę nad niespełna dziesięciomiesięcznym synem....Do tego, poza tym kradzieże, w tym kieszonkowe, nocna awantura pod ...

Pijana matka opiekowała się niespełna 10 miesięcznym synem.

 

Radziejów ul. Objezdna, noc z 16 na 17 listopada 2007 roku, około godz. 00:50

  Prawie 2.5 promila alkoholu we krwi miała 29-letnia matka, niespełna dziesięciomiesięcznego syna, zatrzymana przez policję w Radziejowie po anonimowym telefonie o głośnych hałasach dochodzących z zajmowanego przez tę dwójkę mieszkania.

   W jej mieszkaniu znaleziono śpiącego syna. Kobieta zaś przebywała w towarzystwie dwóch mężczyzn, którzy są mieszkańcami jednej z miejscowości w gminie Radziejów.  32-letni mężczyzna będący zarazem konkubentem pijanej matki,  również był nietrzeźwy, policyjny alkometr wykazał w wydychanym przez niego powietrzu ponad 3.1 promila, drugi z mężczyzn, o cztery lata młodszy, będący gościem wspomnianej pary „wydmuchał” ponad 0.8 promila.

  Jak ustalono na miejscu, w trakcie spożywania alkoholu doszło między konkubentami do sprzeczki zakończonej rękoczynami, co było widoczne na ich twarzach w postaci ran drapanych i zaczerwienieniem oka w przypadku 29-latki.

 Dziecko oddano pod opiekę siostry kobiety, było zadbane i nie wymagało ono innej pomocy, poza spokojnym miejscem do snu. Matka zaś trafiła do policyjnego aresztu do wytrzeźwienia.
O jej dalszym losie zadecyduje Sąd Rodzinny, ale w przypadku uznania jej winy,  za stworzenie zagrożenia utraty zdrowia i życia dziecka grozi jej kara nawet pozbawienia wolności do lat 5.
 

Kolizje drogowe

 Mł. asp. Sławomir Bogucki Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Radziejowie mówi- najprawdopodobniej niedostosowanie prędkości do zmiennych warunków drogowych jak i nieodpowiednie ogumienie było przyczyną dwóch kolizji do których doszło w minioną sobotę.

 

Pierwsza z nich miała miejsce kilka minut po godzinie 17:00 w Zagaju gm. Osięciny na drodze wojewódzkiej nr 267 relacji Piotrków Kujawski- Siniarzewo.

 

78-letni kierujący fiatem 126p, mieszkaniec gminy Osięciny nie dostosowując  prędkości do warunków drogowych wpadł w poślizg i uderzył w przydrożne drzewo. Zarówno kierujący jak i towarzysząca mu pasażerka nie doznali obrażeń ciała.

 

Drugie zdarzenie miało miejsce, niespełna godzinę później  w Bodzanowie gm. Dobre. 37-letni mieszkaniec pow. inowrocławskiego jadąc oplem astrą na skutej tych samych przyczyn straciła panowanie nad autem, które wpadło w poślizg po czym z impetem uderzyło w jedno z drzew. Również w tym przypadku kierujący może mówić o bardzo dużym szczęściu gdyż nie odniósł on żadnych obrażeń ciała, poza znacznym uszkodzeniem auta.

 

Oceniając oba ze zdarzeń chcę stwierdzić , że wielu kierujących w sposób złudny i niesłusznie odbiera „czarną nawierzchnię” jako drogę bezpieczną. Okres jesienno- zimowy powoduje, że temperatura przy gruncie jest zdecydowanie niższa i mogą występować miejscowe oblodzenia co w powiązaniu z oponami letnimi nie przystosowanymi do obecnych uwarunkowań pogodowo- drogowych.

Zatem po raz kolejny apeluję do kierujących o zmniejszenie prędkości, dostosowanie jej do warunków drogowych, zachęcam mimo braku takiego obowiązku, do zmiany opon na zimowe, zmianę stylu jazdy co wszystko powinno przynieść pożądany efekt minimalizujący podobne do opisanych skutków.

 

Poza wymienionymi w miniony piątek doszło po raz kolejny do kolizji drogowej na ulicy Rynek.

 Kilkanaście minut po godzinie 14:00 30-letni mieszkaniec Czołowa, cofając swoim volkswagenem polo, nie zachowując należytej ostrożności otarł zaparkowany obok samochód marki Renault należący do 33-letniej kobiety. Za tę nieostrożność 30-letni sprawca,  otrzymał od stróżów prawa mandat karny i punkty karne.
 

Kradzież

 

Witowo gm. Bytoń, 17 listopada 2007 roku, około godz. 14:00

 

Zadziwiającą niefrasobliwością wykazał się 58-letni mieszkaniec  gminy Osięciny.

 

Podróżował on wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 267 relacji Piotrków Kujawski- Siniarzewo, przewożąc na jednośladzie piłę spalinową. W trakcie podróży pozostawił on swój pojazd wraz z ta piłą, a sam oddalił się od niego. W tym czasie do samotnie stojącego roweru podjechał samochód koloru granatowego z charakterystycznym pomarańczowym pasem wzdłuż w części dolnej karoserii. Kierujący po wyjściu z auta skradł pozostającą bez opieki piłą, po czym pospiesznie wsiadł do swego pojazdu i odjechał z miejsca przestępstwa.

Zgłaszający zaś o fakcie kradzieży na jego szkodę mienia wartości 1500zł  powiadomił policję.

 

Do kradzieży z włamaniem zaś, doszło w Biskupicach gm. Radziejów w nocy z 15 na 16 listopada 2007r.

Mieszkaniec Radziejowa, będący właścicielem pomieszczenia garażowego usytuowanego na terenie posesji brata w tej miejscowości w minioną sobotę powiadomił radziejowskich stróżów prawa o ujawnionej kradzieży z włamaniem do niego

 NN sprawca po uprzednim pokonaniu zabezpieczania, wszedł do jego środka, skąd skradł elektronarzędzia łącznej wartości ponad 1.5 tys. zł.

 

 Zakłócenie ciszy nocnej

 

Radziejów ul. Puławskiego, noc z 17 na 18 listopada 2007 roku

Kilkanaście minut po 22:00 dyżurny radziejowskiej komendy odebrał telefoniczne zgłoszenie o zakłóceniu ciszy nocnej.

 Skierowany w te okolice patrol radziejowskiej prewencji, zastał dwóch młodych mężczyzn, którzy rozochoceni wcześniej spożytym alkoholem rzucali butelkami o jezdnię, przy czym używali słów wulgarnych. wulgarnych miejsca interwencji obaj młodzieńcy w wieku 17 i 19 lat przekonwojowani do komendy Policji. Gdzie sprawdzono ich stan trzeźwości. Starszy z nich miał 2.1 promila, 17-latek zaś około 1.62 promila w wydychanym powietrzu.

 W najbliższym czasie obaj staną przed obliczem sądu z art. 51 KW- za zakłócenie porządku publicznego, za co grozi im kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

 Art. 51. § 1. (56) Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym,

podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu,

podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.
 
Oszustwo za pośrednictwem portalu aukcyjnego
 

 Człuchów/ Radziejów 21 lipiec- 16 listopada 2007 roku

 

W miniony piątek, mieszkaniec Człuchowa z woj. zachodniopomorskiego poinformował tamtejszych stróżów prawa, że pod koniec lipca 2007 roku wziął udział w aukcji internetowej w jednym z portali aukcyjnych gdzie wylicytował interesujący go przedmiot- telefon komórkowy wartości 187zł. Na podane konto bankowe podane przez sprzedającego wpłacił  żądaną kwotę. Jednak mimo spełnienia wymogów dla uzyskania zakupionej rzeczy do chwili obecnej nie otrzymał komórki. Poza tym urwał się kontakt ze sprzedającym.

Według relacji zgłaszającego, został oszukany, a wszelkie tropy prowadzą do 22-letrniego radziejowianina, który według danych właściciela portalu aukcyjnego, był sprzedającym.

 W sprawie wszczęto dochodzenie, które wyjaśni i ustali odpowiedzialność uczestnika feralnej aukcji.
 

Poniżej kilka rad, jak bezpiecznie kupować z wykorzystaniem Internetu:

 

• Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. 

• Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.

• Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych. 

• Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić. 

• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. 

• Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. 

• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji"  

• Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

 

Dwie kradzieże portfeli. Działania w ramach programu "Bezpieczne miasto"

 

                                                  Pamiętaj

Nie licz na to, że złapiesz kieszonkowca, postaraj się raczej udaremnić mu kradzież!!

 

 

 Miniona środa, była pechową dla dwóch mieszkanek miasta, które w jednym ze sklepów i na targowisku straciły portfele.

 

Tego dniaw godzinach południoywch,  do radziejowskiej komendy policji, zgłosiły się w krótkim odstępie czasu dwie mieszkanki Radziejowa, które poinformowały o kradzieżach na ich szkodę.

 77-letnia kobieta przebywając na targowisku, w pewnym momencie zauważyła brak portfela z zawartością dokumentów osobistych oraz kilkudziesięciozłotowej sumy pieniędzy. Natomiast druga z pań, 69-latka jako miejsce kradzieży wskazała sklep na ul. Rynek, gdzie zamierzała dokonać zakupów, również w pewnej chwili stwierdziła brak portfela z zawartością blisko 300zł.

W obu tych sprawach prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia sprawców kradzieży.

Nadkomisarz Marian Polak- Naczelnik Sekcji Prewencji KPP w Radziejowie mówi:

 

Nie tak dawno informowaliśmy Państwa o pojawieniu się kieszonkowców na placu targowym w co środowe dni targowe. Podjęte działania przez policjantów prewencji i służby operacyjne wyeliminowały, jak się okazuje na krótko ten proceder.

Pamiętajmy, że kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie, mogą wśród nich być dzieci, kobiety, sprawcy niejednokrotnie są elegancko ubrani.  Duże skupiska ludzi, jak w naszym przypadku plac targowy, czy pomieszczenie sklepowe, to dla nich wymarzone warunki.

 Wykorzystują zamieszanie i tłok, często sami go wywołują aby ułatwiać sobie pole działania. Najczęstszymi ofiarami ich działania- kradzieży są mężczyźni przechowujący portfele w tylnej kieszeni spodni, lub kobiety noszące przewieszone przez ramię torebki.

Pamiętaj, że jeżeli zauważysz moment kradzieży, a wokół jest dużo ludzi, staraj się zwrócić ich uwagę na przestępstwo. Krzycz głośno „Złodziej: O ile to możliwe staraj się zatrzymać przestępcę. Zawsze powiadom Policję.

 

Z uwagi na powtarzające się przypadki kradzieży oraz zbliżającym się okresem przedświątecznym możemy spodziewać się kolejnych tego typu przypadków więc od najbliższej środy,  21 listopada br,  zapoczątkujemy akcję informacyjną polegającą na oplakatowniu terenu przyległego do miejsc szczególnie zagrożonych, przez megafon będziemy informowali potencjalnych klientów zmierzających na targowisko o zwrócenie szczególnej uwagi na swoje torebki, portfele.

Do tego zamieszczane informacje o wydarzeniach jakie zaistniały na terenie garnizonu radziejowskiego niejednokrotnie obrazują lekkomyślność, niefrasobliwość i brak elementarnej staranności o nasze  domy, mieszkania, zabudowania, mienie w nich zgromadzone, pojazdy pozostawiane bez dozoru, jakiegokolwiek zabezpieczenia co w praktyce  powoduje pole dla działania. Takimi nieodpowiedzialnymi zachowaniami sami zachęcamy złodzieja do kradzieży na naszą szkodę.

Aby uniknąć kradzieży kieszonkowej należy:

• Portmonetki i dokumenty nosić w zamkniętych wewnętrznych kieszeniach.
• W żadnym wypadku nie należy wkładać ich do bocznych lub tylnych kieszeni spodni.
• Unikać noszenia przy sobie większej ilości pieniędzy.
• Nie nosić pieniędzy i innych przedmiotów wartościowych pieniędzy otwartych torebkach, koszykach lub reklamówkach.
• Torebki (zwłaszcza na długim pasku), należy zawsze mieć w zasięgu wzroku.
• W tłoku najlepiej jest trzymać je w dłoni, a pasek owinąć wokół ręki.


Nie pozostawiajcie Państwo obojętni na czyjąś prośbę o pomoc w takich sytuacjach
Kontaktuj się z najbliższą jednostką POLICJI
Telefon alarmowy 997 lub 112 (z telefonu komórkowego)

 

Jedynie wspólne działania i większa troska o własne mienie,  mogą przyczynić się do zminimalizowania przypadków kradzieży.

Powrót na górę strony