Wiadomości

"Bombowe" szkolenie na terenie gminy Topólka

Data publikacji 20.11.2007

23 października w auli Urzędu Gminy w Topólce, mł. asp. Wojciech Sobiecki specjalista rozpoznania minersko-pirotechnicznego Sekcji Kryminalnej KPP w Radziejowie, przeprowadził szkolenie dla dyrektorów szkół, pedagogów, nauczycieli, ...

 

23 października w auli Urzędu Gminy w Topólce, mł. asp. Wojciech Sobiecki specjalista rozpoznania minersko-pirotechnicznego Sekcji Kryminalnej KPP w Radziejowie, przeprowadził szkolenie dla dyrektorów szkół, pedagogów, nauczycieli, pracowników administracji publicznej z terenu tej gminy dotyczące zagrożenia terroryzmem.     



W. Sobiecki -Tak relacjonuje najważniejsze tezy przedstawione podczas spotkania:- Planowanie na wypadek niebezpieczeństw różnego rodzaju, w tym także katastrof oraz wszelkiego rodzaju klęsk żywiołowych, zagrożeń terrorem wymaga rozważenia wielu scenariuszy.
Każdy człowiek, który styka się z takimi zagrożeniami powinien poznać, jakie zadania możliwe są do realizacji przez niego w obszarze zapobiegania, reagowania i odbudowy, po to żeby móc uratować siebie lub pomóc innym ludziom czy też gdzie szukać pomocy.

Społeczeństwo, które zagrożone jest zamachami terrorystycznymi, musi zwiększać swoją świadomość właściwych zachowań w takich przypadkach. Każdy człowiek, który styka się z takimi zagrożeniami powinien poznać, jakie zadania możliwe są do realizacji przez niego w obszarze zapobiegania, reagowania i odbudowy, po to żeby móc uratować siebie lub pomóc innym ludziom.

Choć w naszym powiecie, jak dotąd takie zagrożenie nie występuje, warto jednak wiedzieć co zrobić, gdyby do niego doszło, jak zachować się w takiej sytuacji, jak pomóc sobie i innym. Taka wiedza przyda się także w przypadku wystąpienia innych zagrożeń.

W przypadku zagrożeń terrorystycznych szczególnego zainteresowania wymagają :



- rzucające się w oczy lub po prostu nietypowe zachowania osób,
- pozostawione bez opieki przedmioty typu : paczki teczki, pakunki, itp. ( nie należy takich przedmiotów przyjmować od obcych osób),
- samochody, a w szczególności furgonetki parkujące w nietypowych miejscach, tj. w pobliżu kościołów czy też miejsc organizowania imprez masowych  i zgromadzeń.

Jeżeli zauważymy takie osoby lub pakunki, informacje należy zgłosić odpowiednim służbom, tj. np. Policji.  W żadnym wypadku nie należy przekazywać takiej informacji niepowołanym osobom, gdyż jej niekontrolowane rozpowszechnienie może doprowadzić do paniki, a w konsekwencji, w przypadku potwierdzenia zagrożenia, może utrudnić ewakuację z zagrożonego terenu.

Poniżej przedstawiam kilka praktycznych porad, które w sytuacji zagrożenia mogą okazać się bardzo pomocne:


Powiadamiając policję należy podać :

1.      Rodzaj zagrożenia i źródło informacji o zagrożeniu (np. informacja telefoniczna, ujawniony podejrzany przedmiot).
2.      Opis miejsca i wygląd przedmiotu.
3.      Adres, numer i telefon osoby zgłaszającej.


Jak zachować się po otrzymaniu informacji o podłożeniu lub groźbie podłożenia bomby:


1.  
Podczas działań, związanych z neutralizacją ładunku wybuchowego, należy bezwzględnie stosować się do poleceń Policji.
2.  Jeżeli zalecona zostanie ewakuacja należy zachować spokój, słuchać uważnie i stosować się do zaleceń wydawanych przez służby ratownicze, a tu :
- jeżeli mamy pewność, że jest jeszcze czas , należy przekazać najbliższym, gdzie jesteśmy, odciąć dopływ wody i elektryczności, gaz pozostawić dopóki władze lokalne nie zadecydują inaczej, jeżeli można należy zabrać ze sobą środki medyczne, rzeczy na wypadek zagrożeń np. latarkę, baterie, radioodbiornik, zestaw pierwszej pomocy, wodę butelkowaną, odzież na zmianę, śpiwór, klucze od domu i samochodu;
- należy, jeżeli to możliwe słuchać radia, gdyż stacje lokalne będą przekazywały informacje na temat aktualnej sytuacji , ruchu na drogach itp.
3.   Ciekawość może być niebezpieczna, jak najszybciej należy oddalić się od miejsca zagrożonego wybuchem. Po drodze należy informować o zagrożeniu jak największe grono osób, będących w strefy zagrożonej lub kierujących się w jej stronę.
4.   Po ogłoszeniu alarmu i zarządzeniu ewakuacji w obiektach publicznych, środkach transportu itp. niezwłocznie należy udać się do wyjścia, zgodnie ze wskazaniem upoważnionych osób.
5.   W przypadku włączenia parkingu dla pojazdów  w strefę zagrożenia, nie należy „ratować„  na siłę swego samochodu.
6.   Bezwzględnie w sytuacji zagrożenia należy pamiętać, że życie i zdrowie ludzi są najważniejszymi wartościami, pomóżmy innym – starszym, niepełnosprawnym, dzieciom.


Telefony alarmowe :
999 - Pogotowie Ratunkowe  
998 - Straż Pożarna
997 - Policja
112 - telefon alarmowy dla użytkowników telefonów komórkowych

Na koniec W. Sobiecki dodaje: Z ustaleń z p. Tadeuszem Balcerem -Z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego  przy Starostwie Powiatowym w Radziejowie wynika, że w najbliższej przyszłości podobne szkolenia przeprowadzone będą z tymi samymi grupami osób  na terenie pozostałych gmin naszego powiatu.

Powrót na górę strony